تیم ملی المپیاد ریاضی ایران

سفرنامه تیم ملی المپیاد ریاضی ایران در مسابقات بین‌المللی و بحث در مورد المپیاد ریاضی در ایران و موضوعات دیگر

تیم ملی المپیاد ریاضی ایران

سفرنامه تیم ملی المپیاد ریاضی ایران در مسابقات بین‌المللی و بحث در مورد المپیاد ریاضی در ایران و موضوعات دیگر

این وب‌لاگ یک وب‌لاگ شخصی است و موضوع اصلی آن تیم ملی المپیاد ریاضی ایران است ولی به تناسب به موضوعات دیگری نیز در آن پرداخته می‌شود.

۵ مطلب در تیر ۱۳۹۶ ثبت شده است

پس از آخرین جلسه هیأت ژوری و تعیین نمره کف مدال‌ها نتایج نهایی مشخص شد:

تیم ایران با مجموع 142 موفق به کسب رتبه پنجم در بین 111 کشور شرکت‌کننده در پنجاه و هشتمین المپیاد بین‌المللی ریاضی شد. ده کشور برتر عبارت هستند از:

1. کره جنوبی: 170

2. چین: 159

3. ویتنام: 155

4. آمریکا: 148

5. ایران: 142

6. ژاپن: 134

7. سنگاپور: 131

7. تایلند: 131

9. تایوان: 130

9. انگلیس: 130

در این المپیاد تمام اعضای تیم ایران موفق به کسب مدال شدند:

  • امیر مجتبی صبور و آریو لطفی مدال طلا
  • طاها میران‌زاده و صادق مهدوی و فرهود رستم‌خانی مدال نقره
  • سروش تسلیمی مدال برنز

لازم به ذکر است که امیرمجتبی صبور با کسب، 35 نمره از 42 نمره موفق به کسب رتبه اول در بین 615 شرکت‌کننده شد.

این نتایج درخشان را به همه اعضای تیم، خانواده‌های آن‌ها و عزیزانی که برای پرورش و آمادگی آن‌ها چه قبل از ورود به باش‌گاه دانش‌پژوهان و چه در دوره تابستانی و در دوره طلا تلاش کردند تبریک می‌گویم.

نکات تکمیلی

همان‌طور که اشاره شد در این دوره المپیاد هیچ شرکت‌کننده‌ای موفق به کسب نمره کامل نشد و تنها سه دانش‌آموز از کشورهای ایران، ژاپن و ویتنام با کسب نمره 35 در صدر قرار گرفتند.

توجه به ریز نمرات نشان می‌دهد که دلیل کاهش کلی نمرات در درجه اول مربوط به سؤال 3 آزمون است؛ در این سؤال فقط 7 نفر موفق به کسب نمره مثبت شدند: 1، 1، 1، 4، 5، 7 و 7.

این در حالی است که 58 نفر از سؤال 6 نمره مثبت گرفته‌اند که از بین آن‌ها 14 نفر موفق به کسب نمره کامل، یعنی 7، شده‌اند.

گزارش آماری این آزمون در سایت رسمی المپیاد حاکی از این است که میانگین نمره تمام شرکت‌کننده‌ها در 6 سؤال آزمون به شکل زیر است:

سؤال 1: 5.943

سؤال 2: 2.304

سؤال 3: 0.042

سؤال 4: 5.029

سؤال 5: 0.969

سؤال 6: 0.294

۱۸ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۱ تیر ۹۶ ، ۰۹:۲۱
امید نقشینه ارجمند

طبق ای‌میلی که امروز دریافت کردم، ریز نمرات تیم ایران به شکل زیر است:


تیم ملی المپیاد ریاضی سال 2017 (برزیل)

 

۱

۲

۳

۴

۵

۶

مجموع

مدال

IRN1

امیرمجتبی صبور 7 7 0 7 7 7 35

IRN2

طاها میران‌زاده

7 7 0 7 0 0 21

IRN3

آریو لطفی 7 7 0 7 2 2 25

IRN4

محمدصادق مهدوی 7 3 0 7 7 0 24

IRN5

فرهود رستم‌خانی 7 4 0 7 1 0 19

IRN6

سروش تسلیمی 7 4 0 7 0 0 18

مجموع

42 32  0 42 17 9 142

برای تعیین مدال‌ها و رتبه تیم باید تا جلسه ژوری صبر کنیم.

۵ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۱ تیر ۹۶ ، ۰۱:۳۷
امید نقشینه ارجمند

با سلام خدمت شما.

در فرودگاه از آقای ثقفیان و دکتر حاتمی جدا شدیم و به هتل خود در کپاکابانا رفتیم.

و سه روز آن‌جا بودیم در روز اول با تلکابین به بالای کوه کله قندی رفتیم و ناهار در رستوران مک‌دونالد ماهی خوردیم.

در روز دوم به جنگل تیجوکا رفتیم و در آن جا به غاری رفتیم که بسیار زیبا و تاریک بود و سپس دوباره برای ناهار به رستوران مک‌دونالد رفتیم و ماهی خوردیم.

در آن شب به رستورانی که غذای حلال داشت به نام البغدادی رفتیم که با ما ۲۰ دقیقه بیش‌تر فاصله نداشت و در آن‌جا شام خوردیم.

در روز سوم به قایق سواری رفته و از جزیره‌ای بازدید کردیم آب بسیار سرد و شوری بود و پس از آن از سمت IMO کسی دنبال ما نیامده بود و برای همین حسام فیروزی و طاها میران‌زاده به فرودگاه رفتند و ما ناهار را در پیتزا دومینو خوردیم (البته پیتزا مارگاریتا).

پس از آن حدود ساعت ۴ عصر به وقت برزیل، هتل را به مقصد هتل اصلی IMO در منطقه بارا دا تیجوکا رفتیم.

هتل بسیار خوب و مجللی بود.

در هتل ما به مشکل غذای حلال خوردیم، یعنی غذای حلال بود ولی فقط ماهی و کمی برنج برای ۴ وعده متوالی و تمام تیم‎های مسلمان شاکی شدند و نهایتاً به ما هم اجازه دادند از بقیه قسمت‌ها استفاده کنیم زیرا تا آن موقع حتی از نان بقیه قسمت‌ها هم نمی‌توانستیم استفاده کنیم.

در روز اول مسابقات opening ceremony برگزار شد که در آن ۱ دقیقه سکوت به خاطر دکتر مریم میرزاخانی صورت گرفت و پس از چند سخن‌رانی و اجرای موسیقی با ویلن، تیم‌ها معرفی شده و جشن پایان یافت.

در روز دوم امتحان بچه‌ها استرس زیادی داشتند اما به نظرم همه آن‌ها خیلی سریع سؤال ۱ را حل کرده‌اند و به استرس خود پایان داده‌اند. اما تقریباً نیمی از تیم توانست سؤال ۲ را کامل حل کند و باقی تیم به صورت کامل حل نکرده‌اند اما می‌توانند تا نمره ۵ رو از سوال ۲ نصیب خود کنند.

به نظر می‌آید سؤال ۳ امتحان بسیار سخت بوده است یکی از بچه‌ها فکر می‌کرد حل کرده است اما به نظر جوابش اشتباه است اما هنوز به او نگفته‌ایم.

امروز بچه‌ها با استرس کم‌تر به سر جلسه رفته‌اند و امتحان ۱۰ دقیقه است که شروع شده است.

با تشکر

پی‌نوشت: ما نیز در تهران تقریباً پس از پایان آزمون هر روز پنجمین المپیاد ریاضی هم‌زمان را با حضور حدود 120 نفر برگزار کردیم.

۸ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۸ تیر ۹۶ ، ۲۰:۲۱
امید نقشینه ارجمند

چند روز پیش، از دوستانم شنیدم که دکتر مریم میرزاخانی، المپیادی سال‌های 1373 و 1374 و برنده مدال فیلدز، در بیمارستان بستری هستند و امروز صبح خبر تأسف‌بار درگذشت ایشان را شنیدم.

اولین برخورد من با خانم میرزاخانی در بهمن سال 1372 در شیراز بود. ایشان برنده مدال طلا در دو المپیاد ریاضی و کامپیوتر شده بودند و باید مشخص می‌کردند که کدام را ادامه خواهند داد تا در المپیاد دیگر فردی به فهرست طلایی‌ها اضافه شود. ایشان از معلم خود آقای جعفر نیوشا، که عضو کمیته علمی المپیاد ریاضی بودند، وضعیت خانم رویا بهشتی را پرسیدند و وقتی فهمیدند ایشان موفق به کسب مدال طلای ریاضی شده‌اند، ریاضی را انتخاب کردند. (خاطرات استاد نیوشا را نیز می‌توانید این‌جا بخوانید.)

علاقه، استعداد و پشت‌کار ایشان در ریاضی‌ورزی، در سال‌های دانش‌جویی در دانش‌گاه شریف، بسیار چشم‌گیر بود و در سال‌های آینده در عرصه علمی بسیار خوش درخشیدند و موجب افتخار جامعه ریاضی ایران شدند.

کمیته علمی المپیاد ریاضی ایران این ضایعه را به عموم مردم ایران، جامعه علمی و به‌خصوص خانواده و دوستان ایشان تسلیت می‌گوید.

همان‌طور که در جریان هستید، تیم ملی المپیاد ریاضی در حال حاضر در برزیل است. به همین مناسبت دکتر امید حاتمی، سرپرست اول تیم ایران، سخن‌رانی مختصری در جلسه ژوری 58مین المپیاد بین‌المللی ریاضی  داشته‌اند و حاضران به احترام مرحوم میرزاخانی می‌ایستند و یک دقیقه سکوت می‌کنند. فیلم آن را می‌توانید این‌جا ببینید.

خدمات میرزاخانی به المپیاد ریاضی
روی جلد کتاب نظریهٔ اعداد

لازم به ذکر است که مرحوم میرزاخانی در دوران دانش‌جویی در آموزش دانش‌آموزان المپیادی در دوره‌های ملی، در طراحی آزمون‌ها و از همه برجسته‌تر تألیفی کتابی در موضوع نظریه اعداد، با هم‌کاری خانم رؤیا بهشتی، خدماتی به دانش‌آموزان این کشور داشته‌اند که لازم است همگی قدردان آن‌ها باشیم.
شایسته است که شرایط برای چنین فعالیت‌هایی، نوشتن کتاب، طراحی و اداره سایت علمی، تولید فیلم‌های آموزشی و ترویجی، برای المپیادی‌ها فراهم‌تر شود و شاید بد نباشد، تعدادی از المپیادی‌هایی که در زمینه نظریه اعداد خبره‌تر هستند و قلمی قوی دارند، مثلاً با نظارت سرکار خانم دکتر بهشتی، این کتاب را بازنویسی و تکمیل کنند و در بخشی از آن موفقیت‌های علمی دکتر میرزاخانی را در سطح فهم دانش‌آموزان توضیح دهند.

تصویر زیر مربوط به سال 1374 و برگزاری آزمون مرحله دوم المپیادهای ریاضی و کامپیوتر در شهر یزد است. در این سال خانم میرزاخانی که دانش‌جوی سال اول بودند، و تعداد دیگری از المپیادی‌های جوان، به عنوان مصحح کمیته علمی المپیاد ریاضی را هم‌راهی می‌کردند.

آزمون المپیاد ریاضی در شهر یزد سال 1374

برگزارکنندگان مرحله دوم المپیاد ریاضی و کامپیوتر، آذر ١٣٧۴، در شهر یزد، از راست به چپ، از پایین به بالا:

ردیف اول: (مرحوم دکتر) مریم میرزاخانی، شیوا آشینه، (دکتر) الهام یاوری، (دکتر) رؤیا بهشتی

ردیف دوم: بهزاد صولتیان، حسین میرزایی، دکتر محمد قدسی، جعفر نیوشا، دکتر یحیی تابش، دکتر عبادالله محمودیان، دکتر اسماعیل بابلیان، دکتر نظام‌الدین مهدوی امیری

ردیف سوم: حسین تولا، (دکتر) علی‌اصغر خانبان، (دکتر) حمید ضرابی‌زاده، (دکتر) محمد مهدیان، (دکتر) یاشار گنجعلی، (مهندس) مهدی فولادگر، (دکتر) محمد قبله، عزیزالله رخشان، دکتر اسدالله رضوی، جاوید ولیدشتی، (مهندس) کامران باور، (دکتر) علی ایرانلی

ردیف چهارم: (دکتر) حسین مواساتی، (دکتر) حسین زیوری پیران، ناشناس، (دکتر) محمد جواهری، ناشناس، (مرحوم) رضا صادقی، (دکتر) محمد غلامزاده محمودی، (دکتر) امید نقشینه ارجمند، (دکتر) علیرضا بحرینی، دکتر امیر دانشگر، ناشناس، علی نورمحمدی، (دکتر) بابک فرزاد

۹ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۴ تیر ۹۶ ، ۲۰:۵۱
امید نقشینه ارجمند

هر ساله المپیاد بین‌المللی ریاضی (IMO) در یکی از روزهای تیر یا مرداد برگزار می‌شود. این مسابقه، که سال‌هاست دانش‌آموزان ایرانی در آن شرکت می‌کنند از گسترده‌ترین، باسابقه‌ترین و معتبرترین مسابقات ریاضی در سطح دانش‌آموزی است و سؤال‌ها و دقت برگزاری و تصحیح در آن سطح بسیار بالایی دارد. ما نیز در این سال‌ها با شرکت در این مسابقه ضمن کسب افتخارات بسیار توانسته‌ایم دانش‌آموزان مستعدی را در زمینه ریاضیات شناسایی کنیم.

با توجه به این‌که سؤال‌های این آزمون دو روزه، هر روز حداکثر پس از پایان آزمون در دست‌رس است، این امکان وجود دارد تا با فراهم آوردن شرایط لازم، این مسابقه را تقریباً هم‌زمان در ایران برگزار کنیم و با استفاده از بارم‌بندی اصلی به شرکت‌کننده‌ها نمره کسب‌شده را اعلام کنیم. در چهار سال گدشته این کار انجام شده است.

امسال آزمون‌‌های المپیاد بین‌المللی 18 و 19 جولای در کشور برزیل برگزار می‌شود.

ریودوژانیرو، محل برگزاری المپیاد، شش ساعت و نیم از تهران عقب‌تر است و لذا زمان شروع آزمون به وقت تهران 15:30 است و آزمون در ساعت 20 به وقت تهران به پایان می‌رسد.

با این حساب المپیاد ریاضی هم‌زمان در روزهای 27، 28 و 29 تیر (سه‌شنبه تا پنج‌شنبه) باید برگزار شود: شرکت‌کنندگان باید از ساعت 15 وارد قرنطینه شوند و ساعت 21 آزمون را شروع کنند و طبق سنت المپیاد هم‌زمان، که 5 ساعت مدت آن است، آزمون ساعت 2 بامداد به پایان خواهد رسید.

متأسفانه هنوز معلوم نیست که آیا شرایط برای حضور آزاد در این برنامه وجود خواهد داشت یا خیر. با این وجود سامانه‌ای برای پیش‌ثبت‌نام آماده شده است تا اگر شرایط فراهم شد قسمتی از کار پیش رفته باشد:

پیش‌ثبت‌نام برای شرکت در پنجمین المپیاد ریاضی هم‌زمان

۱۸ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۹ تیر ۹۶ ، ۲۰:۰۰
امید نقشینه ارجمند